Vytvorené: 26. 05. 2014 Tlačiť

Slovenský maliar. Venoval sa predovšetkým krajinomaľbe. Získal Veľkú zlatú medailu na Medzinárodnej výstave výtvarného umenia.

Karol Pongrácz sa narodil 30.8.1872 v Sotinej pri Senici. Pochádzal z rodiny kráľovského notára v Nitre. Po maturite na Piaristickom gymnáziu v Nitre študoval na Vysokej škole technickej v Budapešti. Výtvarné vzdelanie získal na AVU v Mníchove, Deutenhofene, Paríži a v Ríme. Neskôr absolvoval doplnkové štúdium u Simona Hollósyho v Budapešti. Pravidelne vystavoval doma i v zahraničí. Od začiatku sa etabloval ako krajinár a jeho záujem sa sústreďoval na tzv. intímnu krajinu a panoramatické pohľady s prírodnými a mestskými motívmi. Jeho výtvarný názor sa rozvíjal v tesnej spätosti s plenérovou maľbou luministického typu podľa príkladu francúzskych barbizoncov. No priťahovali ho aj dokumentárne pohľady na významné historické dominanty a mestské celky. Namaľoval tak napr. Oravský zámok, Strečno, Podhradie pri Prievidzi, Železnú bránu na Dunaji... Známe sú jeho scenérie z Nitry a okolia, zaznamenané v rôznych ročných obdobiach. Maliar ich namaľoval počas dlhoročného pôsobenia v Nitre, kde si zriadil ateliér na Zobore. V roku 1896 získal Veľkú zlatú medailu na Medzinárodnej výstave výtvarného umenia v Budapešti a v roku 1914 sa uskutočnila umelcova samostatná výstava v Moskve, ktorá vzbudila obdiv zo strany odborných kruhov i širokej verejnosti. Jeho diela sa nachádzajú v zbierkach viacerých európskych múzeí a tvoria súčasť stálych expozícií Maďarskej národnej galérie v Budapešti.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2022 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady