Vytvorené: 26. 05. 2014 Tlačiť

Významný maliar. Narodil sa v Česku, neskôr sa však presťahoval na Slovensko, čo ovplyvnilo i jeho tvorbu. Vytvoril cyklus diel inšpirovaný slovenskými ľudovými krojmi, s obľubou maľoval liptovskú krajinu. 

Jaroslav Augusta sa narodil v roku 1878 v Humpolci. V roku 1892 sa s rodičmi presťahoval na Slovensko (Rimavská Sobota, Tisovec). Dospieval v národoveckom prostredí Gemera (Š. Daxner, V. Clementis, T. Vansová). V rokoch 1897-1900 študoval na AVU v Prahe (prof. Pirner).  Okolo roku 1899 vytvoril cyklus diel inšpirovaných slovenskými ľudovými krojmi (Orava, Tisovec, Zvolen).V rokoch 1901-1906 študoval na AVU v Mníchove. Medzitým absolvoval krátky pobyt vo Viedni a v Dačôlome, odkiaľ pochádzajú jeho portréty mladých žien, neviest a družíc. Paralelne pracoval v Detve, kde založil maliarsku kolóniu. V roku 1903 spoluzakladal s E. Pacovským a G. Mallým Grupu uhorsko-slovenských maliarov a pravidelne s ňou vystavoval až do jej zániku (1907). Medzitým organizoval výstavy slovenských maliarov v Čechách a na Morave. V rokoch 1911-1914 pôsobil vo Važci a prispieval do časopisu Naše Slovensko. Usiloval sa spolu s maliarom Kernom obnoviť tradíciu maliarskej kolónie. V roku 1919 sa stal členom Spolku slovenských umelcov a v roku 1920 prijal miesto stredoškolského profesora kreslenia v Banskej Štiavnici. Popritom striedavo maľoval vo Važci a na Liptove (krajiny, figurálne kompozície). Umelecky sa zaradil k vyznávačom národopisného žánru (pod vplyvom nemeckého realistu 19. storočia W. H. Leibla a francúzskych plenéristov). Zomrel v roku 1970 v Banskej Štiavnici.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2022 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady