Vytvorené: 29. 04. 2014 Tlačiť

Pri orbe sa pôda za priaznivej vlhkosti drobí, premiešajú sa pôdne častice a zničí sa burina, ktorá vyklíčila a narástla v pôde po podmietke.

Podľa hĺbky rozoznávame strednú, hlbokú a veľmi hlbokú orbu. Bežná je stredná a hlboká orba.

Stredná orba sa robí do hĺbky 15 až 22 cm. Používa sa pri zaorávaní maštaľného hnoja a pod sejbu niektorých rastlín s plytšími koreňmi, ako sú obilniny a olejniny.

Hlboká orba sa robí do hĺbky 22 až 33 cm. Tento druh orby sa môže použiť pod okopaniny, technické plodiny a pod zeleninu.

V praxi najčastejšie orieme do záhonov. Pole sa pritom rozdelí na pásy (záhony). Na záhonoch sa orba strieda do skladu a rozkladu. Pri orbe do skladu sa orba začína zaorávaním dvoch prvých brázd v strede záhona. Orba pokračuje od stredu k pozdĺžnym stranám záhona. Pri orbe do rozkladu sa začína vyorávaním brázd na pozdĺžnych stranách a pokračuje do stredu záhona. V prostriedku po zaoraní záhona zostane vyoraná brázda. Brázda máva šírku 40 až 80 cm.

Predsejbová orba pod oziminy má najčastejšie strednú hĺbku. Takto sa zorú tie hony, na ktorých sa v tom istom roku vysejú ozimné obilniny (ozimná repka a ozimné miešanky). Pri tejto orbe je dôležité dodržať agrotechnické termíny, ktoré sú rôzne a závisia od výrobných oblastí a od príslušnej plodiny.

Hlavná orba sa vykoná na tých honoch, ktoré sú určené na siatie a vysádzanie jarných plodín (jarné obilniny a okopaniny). Podľa hĺbky môže byť hlboká alebo stredná. Hlavnou orbou utvárame v pôde priaznivé prostredie na zachytenie maximálneho množstva vody. Takto zorané pole treba ponechať v zimných mesiacoch v hrubej brázde.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady