Vytvorené: 27. 01. 2014 Tlačiť

Čínska filozofia a náboženstvo, spolu s konfucianizmom jeden z dvoch hlavných systémov tradičného čínskeho myslenia.

Ústrednou myšlienkou a cieľom taoizmu je tao, „cesta“ - ťažko postihnuteľná idea, ktorá označuje silu spočívajúcu v prírode, v širšom zmysle nesie zodpovednosť za správanie, ktoré harmonizuje s prírodným poriadkom. Toto správanie sa nedá definovať, je potrebné dospieť k nemu inštinktívne a spontánne, ale dá sa dosiahnuť aj cestou najmenšieho odporu, ktorá sa dokonca snúbi s nečinnosťou. Základné princípy taoizmu sú zakotvené v texte Tao-te-ťing (Cesta k moci), autorstvo sa pripisuje Lao-c’ovi (Starému majstrovi Laovi), tajuplnému mudrcovi, ktorý údajne podľa tradície žil v 6. storočí p.n.l. a taoisti ho považujú za zakladateľa hnutia. Lenže Tao-te-ťing pochádza z 3. storočia p.n.l. a mnohí súčasní vedci pochybujú, či Lao-c’ vôbec niekedy existoval.

Do 2. storočia n.l. strohá filozofia Tao-te-ťingu prerástla do populárneho kultu s mnohými bohmi, jedným z nich bol aj Lao-c’. Náboženská forma taoizmu sa spojila s mysticizmom, alchýmiou, modlárstvom a mágiou – poverami a praktikami, ktoré sú v rozpore s pôvodnými princípmi Tao-te-ťingu. Pribudli kňazi, rituály a mnohé sväté písma; taoizmus prevzal z budhizmu koncepciu reinkarnácie a rozvinul systém praktických pokynov, na základe ktorých je možné dosiahnuť nesmrteľnosť. V priebehu storočí sa v istých obdobiach kult tešil priazni čínskych vládcov, iní ho prenasledovali. V súčasnosti prežíva najmä na Taiwane, zatiaľ čo na pevnine bol potlačený počas Kultúrnej revolúcie v rokoch 1966-1968.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady