Vytvorené: 27. 01. 2014 Tlačiť

Čínska filozofia a náboženstvo, spolu s konfucianizmom jeden z dvoch hlavných systémov tradičného čínskeho myslenia.

Ústrednou myšlienkou a cieľom taoizmu je tao, „cesta“ - ťažko postihnuteľná idea, ktorá označuje silu spočívajúcu v prírode, v širšom zmysle nesie zodpovednosť za správanie, ktoré harmonizuje s prírodným poriadkom. Toto správanie sa nedá definovať, je potrebné dospieť k nemu inštinktívne a spontánne, ale dá sa dosiahnuť aj cestou najmenšieho odporu, ktorá sa dokonca snúbi s nečinnosťou. Základné princípy taoizmu sú zakotvené v texte Tao-te-ťing (Cesta k moci), autorstvo sa pripisuje Lao-c’ovi (Starému majstrovi Laovi), tajuplnému mudrcovi, ktorý údajne podľa tradície žil v 6. storočí p.n.l. a taoisti ho považujú za zakladateľa hnutia. Lenže Tao-te-ťing pochádza z 3. storočia p.n.l. a mnohí súčasní vedci pochybujú, či Lao-c’ vôbec niekedy existoval.

Do 2. storočia n.l. strohá filozofia Tao-te-ťingu prerástla do populárneho kultu s mnohými bohmi, jedným z nich bol aj Lao-c’. Náboženská forma taoizmu sa spojila s mysticizmom, alchýmiou, modlárstvom a mágiou – poverami a praktikami, ktoré sú v rozpore s pôvodnými princípmi Tao-te-ťingu. Pribudli kňazi, rituály a mnohé sväté písma; taoizmus prevzal z budhizmu koncepciu reinkarnácie a rozvinul systém praktických pokynov, na základe ktorých je možné dosiahnuť nesmrteľnosť. V priebehu storočí sa v istých obdobiach kult tešil priazni čínskych vládcov, iní ho prenasledovali. V súčasnosti prežíva najmä na Taiwane, zatiaľ čo na pevnine bol potlačený počas Kultúrnej revolúcie v rokoch 1966-1968.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady