Vytvorené: 18. 01. 2014 Tlačiť

Medzinárodný konflikt v Perzskom zálive (1991).

Dňa 2. augusta 1990 napadli iracké jednotky Kuvajt, ktorý prezident Saddám Husajn (1937-2006) označil za 19. irackú provinciu. Cieľom invázie bolo ovládnuť veľké a nesmierne cenné kuvajtské naftové polia. Rada bezpečnosti Organizácie spojených národov uložila Iraku hospodárske sankcie a koalícia 29 štátov pod vedením Spojených štátov amerických zmobilizovala vojenské sily v počte 725 000 mužov. Keďže neuspela ani mimoriadna diplomatická aktivita, začal sa 17. januára 1991 veľký letecký útok známy ako operácia Púštna búrka. Strategické ciele, niektoré v husto osídlených oblastiach, zničili elektronicky navádzané bomby. V priebehu siedmich dní získali spojenci absolútnu prevahu vo vzdušnom priestore a bombardovali iracké sily v otvorenej púšti na juhu krajiny. Dňa 24. februára 1991 sa začala pozemná vojna, operácia Púštna šabľa. Na čele jednotiek OSN stál ako hlavný veliteľ americký generál Norman Schwarzkopf (1934-2012).

 

Saddám Husajn
Norman Schwarzkopf

 

Po štyroch dňoch sa podarilo iracké sily demoralizované bombardovaním poraziť. Spojenci použili najmodernejšie zbrane vysokej technologickej úrovne, napríklad laserom navádzané bomby a antibalistické strely. Irackú obranu predstavovali chemické a biologické zbrane a sovietske balistické strely Scud. Ešte pred stiahnutím jednotiek z Kuvajtu a prijatím podmienok na zastavenie bojov koncom februára dal Husajn zapáliť niekoľko stoviek kuvajtských ropných vrtov.

 

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady