Ako sa správať v cudzine - Veľká Británia :)

Vytvorené: 18. 12. 2013 Tlačiť

K Veľkej Británii nepatrí len Anglicko, ale aj Wales, Škótsko a Severné Írsko. Práve preto neurobíme nič zlé, ak nebudeme hovoriť o Angličanoch, ale o Britoch. Pôsobí to približne tak, ako keď Američan nehovorí o Nemcoch, ale o Európanoch.

Briti sú veľmi distingvovaní, čo však neznamená, že by boli arogantní.

Pozor!

You´ re welcome“ znamená „prosím“.

Ten, kto si pamätá, že na thank you sa odpovedá you re welcome, dokazuje svoje znalosti z angličtiny.

Zdravenie

Na angličtine je krásna tá skutočnosť, že v nej existuje len you. Vytráca sa tým trápenie, komu máme tykať a vykať. Ak chceme niekoho o niečo požiadať, povieme can you help me please. Ak nám niekto preukázal nejakú láskavosť, poďakujeme sa thank you. Odpoveďou na poďakovanie býva u nás „prosím“. Naše „prosím“ sa však v takejto situácií nesmie prekladať doslovne. Správnou odpoveďou na poďakovanie teda nie je please, ale you´re welcome. Na frazeologizmus how do you do odpovedáme fine, thank you a opýtame sa and yourself? Pomocou niekoľkých jednoduchých slov sme práve prejavili záujem o to, ako sa darí nášmu spolubesedníkovi.

Zvláštnosti

V Británii sa vysoko cení presnosť. Kolegovia si po práci radi zájdu na spoločný gin-tonic alebo na pivo. Výraz no problem však treba brať do istej miery opatrne, pretože Briti problémy trochu podceňujú. Ak v obchodných vzťahoch zbadáme problémy, nejasnosti, alebo ak sme si nie istí, pýtame sa dovtedy, kým sa záležitosť úplne nevyjasní.

V reštauráciách nesmieme zabudnúť na cover charge, čiže príplatok za prikrytie stola, pretože nemusí byť ani uvedený v jedálnom listku rovnako ako service charge, čiže príplatok za obsluhu. Príplatok za obsluhu činí obyčajne 15 %. Prepitné v tejto výške očakáva aj vodič taxíka. Najlepšie bude, ak použijeme black cabs, teda starosvetsky vyzerajúce  čierne autá, v ktorých sa dá sedieť aj s cylindrom na hlave. Mini cabs radšej nepouživame, lebo môžu brať pasažierov len na telefonickú objednávku. Veľmi často bývajú aj nepoistené a nie sú príliš spoľahlivé. Za nemysliteľné sa v Británii považuje okrem iného aj predbiehanie v rade a dosť často tu počuť slová ako sorry, excuse me a thank you.

Tiež dôležité

Veľa ľudí považuje britský humor za čierny. „Mentalita Mr. Beana“ je pre Britov typická a netreba ju brať osobne. V rozhovoroch sa treba vyhýbať tematike BSE a kráľovskej rodiny: v tých prípadoch stráca veľa domácich zmysel pre humor. Veľmi obľúbenou témou diskusií bývajú slávni autori a postavy kriminálnych románov, napr. Agatha Christie a jej detektívi: slečna Marplová a Hercule Poirot. Sherlock Holmes (vymyslená románová postava Artura Conana Doyla), ktorý sa stal natoľko slávnym, že v dome na Baker Street 221 B bolo dokonca zriadené jeho múzeum. Väčšina Britov je veľmi pyšná na svojich slávnych autorov a radi o nich hovoria, napríklad na „čaji o piatej“. Výraz black tie dinner neznamená, že sa na večeru treba dostaviť s čiernou kravatou. Od pánov sa v tomto prípade očakáva, že prídu v smokingu.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2022 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady