Ako sa správať v cudzine - Taliansko :)

Vytvorené: 18. 12. 2013 Tlačiť

V Taliansku panujú veľké rozdiely medzi jeho severnou a južnou časťou. Čím južnejšie smerujeme, tým je konzervatívnejšie. Na juhu sa so ženami vo vedúcej funkcii stretneme len zriedka.

Zdravenie

Pri prvom stretnutí sa zdravíme podaním rúk. Srdečnejšie sa zdravia ľudia, ktorí sa poznajú už dlhšie. V takom prípade prídu na rad objatia a bozky na líca. Aj Taliani majú radi tituly, podobne ako v Rakúsku (predovšetkým dottore alebo professore). Ak sa cudzinec naučí zopár fráz v taliančine, môže zabodovať u domáceho obyvateľstva, lebo snaha sa cení. Dobrý deň sa povie bon giorno, prepáčte scuzi a dovidenia arrivederci.

Zvláštnosti pri obchodovaní

Talianski manažéri bývajú väčšinou výreční, rýchli a flexibilní. Zahraniční manažéri musia dávať veľký pozor, aby neprepočuli a neprehliadli dôležité podrobnosti. V takom prípade treba partnera pokojne prerušiť, vrátiť sa k vlastnej téme rozhovoru a vyjasniť si situáciu. Výsledky rokovania treba preto bezpodmienečne zachytiť v písomnej podobe. Flexibilitu si netreba zamieňať s unáhlenými rozhodnutiami. Ak je potrebné, vyžiadame si čas na rozmyslenie.

Fajčenie

V Taliansku sa fajčenie nepovažuje až za také neprimerané ako inde. Taliani sa však považujú za fajčiarov-labužníkov. Cigaretu si zapália najradšej po jedle, k vínu alebo ku káve. Napriek tomu nie je zlé sa opýtať, či fajčenie niekomu neprekáža.

Tiež dôležité

Absolútne zakázanou témou je mafia. Taliani o nej nechcú počuť, nerozumejú vtipom na túto tému a cítia sa zaskočení. Nikto presne nevie, do akej miery mafia ovláda politiku a hospodárstvo. Domáce obyvateľstvo nechce hovoriť ani o poplatkoch za „ochranu“, ani o ostatných zločineckých organizáciách, akými sú neapolská camorra či o rôznych spolkoch zaoberajúcich sa napríklad únosmi a vymáhaním výkupného.

Taliani si dodnes ctia rodinu. Pokojne sa môžeme opýtať na rodinné pomery, takáto téma je veľmi obľúbená, ľudia nosia so sebou rodinné fotografie. Obchodné rozhovory sa dajú viesť oveľa ľahšie, ak sa na začiatku porozprávame o rodinných záležitostiach.

Talianska kuchyňa je obľúbená na celom svete. Práve preto býva aj obľúbenou témou rozhovorov.

ČO MÁME ROBIŤ

 • Slušne pozdraviť.
 • Výsledky rokovaní zachytiť písomne.

ČO NEMÁME ROBIŤ

 • Začínať rozhovory na tému mafia.
 • Mať zanedbaný výzor.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2022 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady