Vytvorené: 18. 12. 2013 Tlačiť

Otec slušného správania

Adolph Friedrich Ludwig, slobodný pán von Knigge,sa narodil 16. októbra 1752 v Bredenecku nedaľeko Hannoveru. Bol synom chudobného šľachtica. V roku 1769-1772 študoval právo v Göttingene. V roku 1777 mu Goethe sprostredkoval miesto weimarského komorného pána v Hanau.

Otec rodiny

V roku 1773 sa v Kasseli oženil s dvornou dámou Henriettou von Bambach († 1808), ktorá bola od neho o tri roky staršia. V roku 1774 sa im narodila Filipína, jediná dcéra pochádzajúca z tohto manželstva.

Voľnomyšlienkár

Knigge sa zúčastňoval aj na intelektuálnom živote spoločnosti a rýchlo si získal povesť voľnomyšlienkára. Vstúpil do slobodomurárskej lóže, kde bol činný v rokoch 1780-1784. Táto angažovanosť za ľudské práva v duchu osvietenstva spôsobila, že upadol do nemilosti šľachty. Už predtým žil len v skromných pomeroch, teraz ho však jeho aristokratický priaznivci nechali padnúť a úplne schudobnel.

Osvietenec a priateľ všetkých ľudí

Na svoj chlebík si od tej chvíle musel zarábať vlastnoručne, tak ako ostatní mešťania. Začal vydávať osvietenské spisy, satirické romány a politické eseje. K jeho najznámejším dielam patrí Román môjho života (1778), Šesť kázni proti despotizmu, nevere a zaháľke (1783), O styku s ľuďmi (1788) a Cesta do Braunschweigu (1792).

Knigge sympatizoval s Francúzskou revolúciou. Svojou knihou O styku s ľuďmi nechal vytvoriť oficiálnu príručku slušného správania, išlo mu skôr o to, aby spolu dobre vychádzali ľudia z rozličných stavov, rozličného pôvodu a rozličného presvedčenia. Kniha bola niekoľkokrát prepísaná, ale ešte aj dnes sa považuje za učebnicu slušného správania.

Posledné roky

V roku 1790 prijal úrad hlavného hajtmana v Brémach, ktorý mu umožňoval slušnú existenciu. Napriek tomu, že trpel rôznymi chorobami, angažoval sa pri výstavbe tamojšieho ochotníckeho divadla.

Adolph Friedrich Ludwig, slobodný pán von Knigge zomrel 7. mája 1796 v Brémach, kde je aj pochovaný v tamojšom dome.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2022 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady